Rodzaje broni ASG

Większość pistoletów Airsoft wygląda dokładnie tak, jak ich prawdziwe odpowiedniki. Airsoft Uzi wygląda jak prawdziwe Uzi, Airsoft Glock wygląda jak prawdziwy Glock, granatnik M320A1 wygląda jak prawdziwy. Airsoft to nie bajka jak paintball z tymi wszystkimi dziwnymi pojemnikami na farbę, które przypominają raczej warsztat lakierniczy niż prawdziwą grę wojenną.

Istnieją trzy różne typy broni ASG: pistolety sprężynowe, elektryczne i gazowe. Każdy z tych rodzajów broni ma swoje zalety i wady.

Ja mu gaz, a on zgasł

Pistolety gazowe to zwykle pistolety ręczne (pistolety airsoftowe) lub pistolety maszynowe (SMG – small machine gun), chociaż istnieją inne odmiany pistoletów airsoftowych, które używają gazu. Istnieje wiele rodzajów gazów pod ciśnieniem, których użycie zależy od broni i sposobu jej budowy. Do najczęściej stosowanych należą HFC22, HFC134a, green gas (mieszanka propanu, silikonu i środków zapachowych) do nabycia w taiwan, CO2 lub sprężone powietrze. HFC22 zapewnia większą moc i dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jeśli go się używa, broń ASG wytrzyma dodatkowe ciśnienie. W przeciwnym razie rozerwane zostaną uszczelki, czyniąc broń bezużyteczną. HFC134a jest standardowym gazem o mniejszym ciśnieniu i jest odpowiedni dla większości pistoletów gazowych Airsoft. Green gas natomiast gwarantuje stabilne niższe ciśnienie.

Poszczególne gazy zapewniają różną moc, jednak cechą replik gazowych jest to, że różnie może się zachowywać w zależności od pogody. Szczególnie niższa temperatura może wpływać na działanie i użytkowanie broni. I należy liczyć się z koniecznością zakupu pojemników.

Elektrowstrząsy mogą być pożyteczne

Airsoft Electric Gunsbattery lub AEG są zasilane bateryjnie. Wykorzystanie silnika elektrycznego do wystrzeliwania łożyska kulkowego jest wysoce modyfikowalne. Bronie z elektrycznym napędem są w pełni zdolne do automatycznego strzelania, dzięki czemu można strzelać pełnymi seriami, siejąc śmierć i zniszczenie. Ooczywiście, o ile nie zostanie się zdjętym przez snajpera z karabinem sprężynowym. Bronie elektryczne mogą być na ogół droższe niż inne rodzaje. Ze względu na złożoność części i elektronikę mogą być podatne na awarie. AEG najczęściej są używane zwłaszcza w formie karabinu. Oferują również całkiem niezły zasięg.

Sprężynowce do lamusa? Jeszcze długo nie

Springery były pierwszymi broniami Airsoft, które pojawiły się na rynku. Wymagają ręcznego ładowania i obecnie są traktowane trochę po macoszemu przez niektórych weteranów, którzy gdy tylko zauważą taką broń, na ich ustach pojawia się ironiczny uśmieszek pełen pobłażliwości. A niesłusznie. Wprawdzie przeładowywanie pistoletów podczas walk jest irytujące i raczej niespotykane, to jednak karabiny snajperskie czy strzelby mają swoje zalety. Zaskakująco dobry zasięg, brak konieczności używania energii zewnętrznej (baterie, green gaz), długowieczność broni, niższe koszty utrzymania.

Karabiny sprężynowe pozwalają na doskonalenie swoich umiejętności bez większego generowania kosztów. Można pracować nad celnością i taktyką, co powinno przynieść wyższą skuteczność na polu walki. Wysokiej jakości karabin sprężynowy może wytrzymać znacznie dłużej niż pistolety ze względu na ograniczoną używalność na polu bitwy oraz mniej części, które mogą się zepsuć.