Najcięższy karabin snajperski do airsoftu? MB4418-3 WELL

Wielu doświadczonych snajperów w Airsoft Guns potwierdzi, że ich zadanie to ciężki kawałek chleba. I to dosłownie. Po ulepszeniach broni, która pierwotnie ważyła 2-3 kg, karabin snajperski może ważyć ok. 4-5 kg. I o ile Mariusz Pudzianowski pewnie byłby zadowolony, to jednak większość zwykłych strzelców wyborowych po całodziennej grze ASG, zastawiałaby się czy faktycznie droga strzelca wyborowego jest warta tych obolałych barków, policzków i mięśni.

O ile klasyczne snajperki jak JG BAR-10 czy Tokyo Marui ważą bazowo poniżej 2 kg, to zdarzają się modele karabinów snajperskich, które są dość ciężkie. Jedną z najcięższych snajperek jest MB4418-3 chińskiej firmy WellFire. Well, well, well – zapytałby Brytyjczyk?

Karabin snajperski MB4418-3

Nie jest to popularna broń wśród zawodników. Możliwe, że „na polskim bruku”, jakby to ujął wieszcz, można ich policzyć na palcach jednej dłoni. Możliwe, że pośrednio jest to związane z jego wagą. 4,1 kilograma to ciężar nie w kaszę dmuchany. Z jednej strony to efekt konstrukcji, w której zastosowano wiele metalowych części, z drugiej – zintegrowane części jak składana kolba, szyny Keymod i RIS oraz karbowana lufa zewnętrzna. Ta ostatnia jest wykonana z metalu, chociaż karbowanie pozwoliło zaoszczędzić kilkadziesiąt dodatkowych dekagramów.

Funkcjonalność wyposażenia

Składana kolba z regulowaną poduszką policzkową została wyposażona we wbudowany monopod. Podpórka jest wyżłobiona, aby zapewnić lepszą stabilizację karabinu snajperskiego, nawet w rękawiczkach. W przypadku bardziej taktycznego strzelca wyborowego, monopod jest nie do przecenienia. Raczej doceni się jego wartość po kilku godzinach potyczki i zmęczeniu się trzymaniem karabinu. Nawet w pozycji leżącej zmęczenie może być uporczywie niewygodne, a odczucie to może potęgować ból w nadgarstkach. Korzystanie z monopodu to dobry sposób na odciążenie użytkownika. Warto zwrócić uwagę na system hop up. Regulacja znajduje się we wgłębieniu podłokietnika i jest regulowana za pomocą wkrętaka krzyżakowego.

Ciężkie karabiny snajperskie. Bo chińskie?

W przypadku cięższych karabinów snajperskich niełatwo jest znaleźć modele, które ważą bazowo ponad 4 kg. Chociaż w przypadku chińskiego producenta Well nie to takie trudne. Wiele replik karabinów snajperskich jak MB4403D lub MB05A przekraczają tę wartość, bo są wyposażone w dwójnogi i lunety. Dodatkowo bronie do samodzielnego montażu to też nierzadki standard. Snajperki MB08 tej samej firmy mają ok. 3900 gramów, a niewiele mniej, bo 3780 gramów ma CM.706. Dołączenie tylko lunety zwiększa wagę karabinu snajperskiego o ok. 400-700 gramów, a jeśli doda się jeszcze dwójnóg oraz akcesoria (szybkoładowarka, magazynki, pasek – drobiazgi, ale jest ich ogólnie więcej, nie?) czy kolimatory. – Nie ma lipy, trzeba pakować – stwierdziłby Robert Burneika.

Nietrudna w modyfikacji

Snajperki z serii MB są trochę niedoceniane. Jakby nie było, zaletami są chińskich snajperek są ceny (JG BAR-10 kosztuje mniej więcej tyle samo, ale nie ma wyposażenia dodatkowego), częściowe wyposażenie (dwójnóg, luneta, szyna RIS), a po tuningu te bronie dalej są tańsze od markowych sprzętów i strzelają całkiem nieźle. Chociaż modyfikacje to powinna być kwestia czasu. Po ulepszeniach jak wzmocnione części spustu, tłoka i cylindra, sprężyny, lufy precyzyjnej, cięższe kulki będzie niełatwo podejść snajpera.