Czym jest karabin szturmowy?

Karabin szturmowy to rodzaj broni, jaka nazywana jest także karabinem automatycznym. W tym przypadku strzelać można ogniem pojedynczym i seriami, za pomocą nabojów pośrednich lub karabinowych. Czym cechuje się ten przedmiot? W jakich okolicznościach powstał?

Karabin automatyczny

Niezwykle ważne jest to, że karabin szturmowy powinien być poręczny i lekki. Dzięki temu żołnierz może nim łatwo manewrować i skupić się na zadaniu. Kolejną kwestią jest skorzystanie z dużego zapasu amunicji i zasięgu skutecznego ognia do 300 m. Okazuje się, że wszystkie te cechy sprawiły, że karabin tego typu stał się podstawową bronią żołnierzy. 

Jak powstał karabin szturmowy?

Karabin ten powstał w czasie II wojny światowej. Wtedy postanowiono zastąpić pistolety maszynowe uniwersalną bronią, która miała za zadanie pełnić wiele funkcji. Pierwsze niemieckie plany wskazywały, że taka konstrukcja mogłaby zastąpić także ręczne karabiny maszynowe. Aspekt ten wiązał się ze zmniejszeniem dystansu prowadzenia walk – w praktyce dystans ten nie przekraczał 300-500 metrów, jak i zmniejszeniem nacisku działania na ternie miast. W tamtym czasie pociski karabinowe raził cele na odległościach, które przekraczały kilometr, jednak okazało się to nieopłacalne. Wymiary i masa amunicji karabinowej były większe, dlatego żołnierze mogli przenosić mniejsze zapasy, a cena amunicji także nie była zachęcająca. Prawdopodobieństwo trafienia w walne na dystansie większym niż 500 metrów z użyciem celownika mechanicznego było niewielkie.

Karabiny szturmowe to nowoczesne sprzęty, jakie oferują sklepy internetowe, takie jak TaiwanGun.com. Podczas zakupu warto pamiętać o dobrej jakości i solidnym wykonaniu. Automatyczny karabin musi odznaczać się lekkością i poręcznością, co wpływa na wygodę użytkownika. Nie zapominajmy o tym, że taki karabin szybko stał się podstawową bronią dla żołnierza.