Nieśmiertelniki i ich charakterystyka

Nieśmiertelniki są obecnie powszechnie dostępne w wielu miejscach. Oferują je nie tylko punkty z produktami militarnymi, ale także sklepy wielobranżowe. Co więcej, można zamówić je z wybranym przez siebie grawerowaniem – i wcale nie muszą być to dane osobowe. Co można umieścić na takiej blaszce? Jaka jest jej funkcja? Z jaką historią związane jest pojawienie się nieśmiertelników? Co warto o nich wiedzieć?

Wojskowy przedmiot, który sprawdza się podczas wielu sytuacji. Jaką funkcję ma nieśmiertelnik?

Choć nazwa „nieśmiertelnik” nie każdemu może mówić wiele, większość osób choć raz w życiu go widziała. Jest to blaszka, która może być wykonana z różnych tworzyw (w zależności od przeznaczenia produktu i trwałości, jaką ma się wyróżniać) sprzedawana w zestawie z łańcuszkiem. Przeznaczona jest do noszenia na szyi, a początków jej zastosowania można upatrywać już w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to amerykańska armia postanowiła wyposażyć swoich żołnierzy właśnie w takie elementy. Ich zadaniem miało być ułatwienie identyfikacji rannych i poległych podczas walk żołnierzy. Z tego względu umieszczało się na nich dane osobowe konkretnej osoby, do której należał nieśmiertelnik (więcej). Takie rzeczy są do dzisiaj praktykowane w wojsku. Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie blaszek. Obecnie można zamówić je także jako prezent dla bliskiej osoby lub gadżet medyczny, który pozwala ratownikom szybciej skontaktować się z bliskimi osoby poszkodowanej w wyprawie terenowej.

Co można wygrawerować na blaszce? Propozycje i ważne informacje

Na rynku istnieje wiele firm, które sprzedają nieśmiertelniki i zajmują się grawerowaniem na nich wybranych przez klienta danych. W zasadzie nie ma zbyt wielu ograniczeń dotyczących umieszczania konkretnych informacji lub motywów na blaszkach. Z tego względu przedmioty te stały się popularnym pomysłem na stworzenie spersonalizowanego upominku. Niektórzy grawerują imiona przyjaciół, inni ważne daty, a jeszcze kolejni decydują się na utrwalenie ulubionego cytatu.

Żołnierze na blaszkach wybite mają swoje dane osobowe, czyli imię i nazwisko, wyznanie, grupę krwi oraz numer ewidencyjny. Z kolei uczestnicy wypraw lub warsztatów survivalowych grawerują sobie numer telefonu do bliskiej osoby, dzięki czemu łatwiej i szybciej można poinformować bliskich o wypadku i poniesionych obrażeniach. Nieśmiertelniki tego typu nazywa się również biżuterią medyczną i opatruje się je skrótem I.C.E, czyli „in case of emrgency”. To pozwala łatwo domyślić się, jakie jest przeznaczenie noszonej na szyi blaszki.