
Rodzaje i wybór masek przeciwpyłowych
Budowa, tartak, gruzowisko – to tylko przykłady miejsc pracy, w których ludzie wystawieni są na uszkodzenie swoich dróg oddechowych. O te należy dbać szczególnie, ponieważ są odpowiedzialne za podstawowe funkcje organizmu, a łatwiej jest zapobiegać niż później leczyć. W tym celu bardzo przydatne mogą okazać się maski przeciwpyłowe, które sprawią, że pył i inne zawiesiny krążące w powietrzu nie dostaną się do nosa czy ust.
Maski przeciwpyłowe zakrywają twarz od nosa do brody. Dzięki temu pole widzenia nie jest ograniczone, a użytkownicy mogą komfortowo poruszać głową. Ponadto, elastyczne gumy i zaciski na nos sprawiają, że maski przeciwpyłowe dobrze przylegają do twarzy, zapewniając tym samym większą skuteczność ochrony.
Podział masek przeciwpyłowych
Mówiąc o maskach przeciwpyłowych wyróżniamy 3 rodzaje: FFP1, FFP2 oraz FFP3. Każdy z nich charakteryzuje się inną skutecznością zatrzymywania aerozoli i pyłów, które mogą przedostać się do dróg oddechowych. Maski z numerem 1 zatrzymują minimum 80% pyłów i świetnie sprawdzają się w pracach np. remontowych, gdzie w powietrzu może unosić się dużo tynku czy kurzu. Z kolei typ 2. charakteryzuje skuteczność na poziomie co najmniej 94%, przez co często sięgają po nie pracownicy w branży rolnej, farmaceutycznej czy przemysłu szklanego. Najskuteczniejsze są natomiast maski FFP3. Zatrzymują one powyżej 99% zanieczyszczeń z powietrza, które mogłyby dostać się do organizmu. Typ masek FFP3 chroni nawet przed mikrocząsteczkami ceramiki czy azbestu. Rodzaje te zgodne są z europejskim standardem dla półmasek filtrujących.
Czym kierować się przy wyborze masek przeciwpyłowych?

Trzy rodzaje masek i ich podział względem skuteczności pozwalają użytkownikom dopasować wybór urządzenia do swoich potrzeb. Dzięki temu korzystający z nich mogą postawić na rodzaj ochrony, który sprawdzi się w ich warunkach pracy. Ponadto, dostępność zarówno jedno-, jak i wielorazowych masek przeciwpyłowych pozwala za kryterium obrać częstotliwość ich wykorzystywania.
Należy jednak pamiętać, że maski przeciwpyłowe nie są tym samym co maski chirurgiczne. Oba typy charakteryzują się skutecznością w walce z innymi typami zagrożeń dla dróg oddechowych obecnych w powietrzu.